Kroje czcionek do produkcji pieczątek
Jaki krój pisma – czyli inaczej czcionkę lub font wybrać do pieczątki?
Najlepiej jest bazować na sugerowanych wzorach czcionek, które są stosowane i sprawdzone. Proces obróbki, podczas którego powstaje pieczątka jest dosyć specyficzny i wymaga wykonania szeregu zabiegów graficznych. Nie każda czcionka w tym procesie będzie odpowiednia i może powodować rozmaite problemy techniczne.
Mimo iż w swojej bazie posiadamy ponad 2000 różnych krojów czcionek, tylko niektóre z nich nadają się w pełni do wyprodukowania pieczątek z wyraźnym odbiciem. Tworząc projekt pieczątki unikamy czcionek bardzo ozdobnych, cienkich, ale też zbyt grubych. Część czcionek może powodować probelmy w poprawnym odczytaniu zarówno cyfr (np. dane adresowe, numery telefonów numery kont bankowych), jak też samych liter (np. polskie znaki diakrytyczne).
Dodatkowym ograniczeniem w doborze czcionek jest to, czy dany font posiada polskie znaki diakrytyczne. W takiej sytuacji bezwzględnie należy zrezygnować z takiego kroju, gdyż brakujące znaki zostaną zastąpione znakami z innego kroju często zupełnie odmienngo od tego wybranego.
Ile krojów czcionki zastosować w pieczątce?
Dobrą praktyką jest stosowanie maksymalnie 2-3 krojów czcionki w projekcie pieczątki. Zbyt duża ilość wprowadza więcej chaosu niż urozmaicenia. W większości projektów stosujemy dwa kroje czcionki – jeden do podkreślenia ważnych elementów, drugi do przedstawienia pozostałych informacji.