Standardowy tusz przeznaczony jest do pieczętowania na zwykłym papierze, który posiada pewną chłonność. Oznacza to, że papier potrafi wchłonąć ciecz, w tym przypadku tusz. Inaczej ma się sytuacja, gdy próbujemy użyć standardowego tuszu na papierze powleczonym, czyli np. tzw. kredowym. Papier kredowy jest najczęściej stosowanym papierem w poligrafii, do druku ulotek, plakatów, etykiet itp. Taki papier poprzez swoją strukturę ma bardzo ograniczoną chłonność, a co za tym idzie tusz nie wsiąka i rozmazuje się.

Co zrobić, gdy tusz się rozmazuje?

W takiej sytuacji, gdy tusz się rozmazuje należy użyć tuszu specjalistycznego, który przywiera do powierzchni śliskich oraz czas jego schnięcia jest bardzo krótki. Te dwie cechy dadzą nam pewność, że pieczątka, którą stawiamy, będzie wyraźna i trwała. Takie rozwiązanie sprawdza się np. w pieczętowaniu etykiet, naklejek na produkty, które są uniwersalne, ale konieczne jest ich spersonalizowanie poprzez naniesienie pojemności produktu, daty produkcji, daty przydatności do spożycia, bądź też nazwy produktu.

Tusz który się nie rozmazuje

Jak używać tuszu, który się nie rozmazuje?

Tusz specjalistyczny wymaga zachowania kilku zasad użytkowania. Przez to, że taki tusz szybko wysycha, musimy odpowiednio zabezpieczyć poduszkę nim nasączoną po zakończeniu stemplowania. Najlepiej jest wyjąć taką poduszkę i schować w niewielkim pojemniku bądź też woreczku strunowym, który jest szczelny i pozbawiony dostępu powietrza. W takiej postaci przechowujemy poduszkę z tuszem do następnego stemplowania. 

Tusze specjalistyczne

W swojej ofercie posiadamy różne rodzaje tuszy specjalistycznych. Są wśród nich tusze do śliskich powierzchni, metalu, blach, tworzyw, pvc, styropianu, cementu, tkanin, skóry, świeżego drewna, żywności, jaj, sera i mięsa.